Hírek
2013. Június 29. 12:37, szombat |
Helyi
Forrás: Astellas-díj - Az év egészségügyi szakdolgozója 2013
Megvannak az idei év Astellas-díjas egészségügyi szakdolgozói
A négy legnagyobb, egészségügyi szakdolgozó képzésben érintett hazai egyetem, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK), a Magyar Hospice Alapítvány, valamint az Országos Mentőszolgálat képviselőiből álló, kilenctagú bíráló testület közös értékelésével, majd a díjak és egyéb elismerések odaítélésével zárult a 2013-as Astellas-díj – Az év egészségügyi szakdolgozója pályázat. Az idei nemes megmérettetésre rekordszámú, összesen 66 egyéni és 45 csoportos jelölés érkezett. A mezőny rendkívül erősnek bizonyult, a felterjesztő egészségügyi intézmények szakmai vezetői összesen közel 800 egészségügyi szakdolgozó munkáját ismerték el. A sok esetben egymással közel egyenrangú, egyformán értékes jelölések rangsorolása során a bírálók számára némi könnyebbséget jelentett, hogy a kimagasló teljesítmények elismerésére az Astellas-díj mellett a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) és a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar által felajánlott szakmai különdíjak idén is rangos lehetőséget biztosítottak.
A szakmai értékelés során a bírálók a jelöltek korábbi életútját, szakmai, tudományos és oktatói munkáját vizsgálva elsősorban a 2012-es esztendőben tanúsított teljesítményekre fókuszáltak. A zsűrizés során kiemelt figyelmet és elismerést kapott a jelöltek szakmai feladatokon felüli, például az egészségnevelés, vagy a prevenció területén végzett munkája is. Az értékelés végeztével, egyhangú döntést követően az Astellas-díj végül három egyéni és három csoportos kategóriában talált gazdára. Az egyéni jelöltek között Kincséné Bak Erika bv. főtörzszászlós, a tököli Fiatalkorúak Büntetés-végrehajtási Intézetének vezető ápolója az alapellátás, Könyvesné Sarkadi Margit, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Nukleáris Medicina Intézetének intézetvezető szakasszisztense a járóbeteg-ellátás, míg Bencés Ilona, a Semmelweis Egyetem Bőr- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika intézetvezető főnővére a fekvőbeteg-ellátás kategóriában ért el első helyezést és nyerte el ezzel az Astellas-díjat. A 2013-as pályázat újdonságaként a csoportok esetében három szakterületen is sor került az Astellas-díj odaítélésére: a járóbeteg-ellátás első helyezettje a budapesti Uzsoki Utcai Kórház Művese Osztályának csapata lett, fekvőbeteg-ellátásban a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Dietetikai Szolgálatának munkatársai végeztek élen, míg a helyszíni sürgősségi ellátás kategória idei legjobbjának az Országos Mentőszolgálat Nyugat-dunántúli Regionális Mentőszervezet Zalaegerszegi Mentőegység bizonyult, így a díjat a közelgő átadási ceremónián ők vehetik majd át.
„A hazai egészségügyi szakdolgozók áldozatos munkáját, kiemelkedő teljesítményét fókuszba helyező szakdolgozói pályázatra idén számos olyan felterjesztés érkezett, amely eddig talán kevésbé bevont, speciális szakterületekre és az ott zajló áldozatos és magas szakmai színvonalú munkára irányította rá a figyelmünket” – nyilatkozott az értékelést követően Dr. Balogh Zoltán, a jelölések elbírásában zsűritagként részt vevő MESZK elnök. Hozzátette: „Örömteli látni, hogy például a büntetés-végrehajtási egészségügy, a dietetika, a nukleáris gyógyászat, valamint az időskori ápolás szakterületek fokozottabb bevonásával a méltó elismerés egyre több, arra érdemes szakdolgozó számára válik realitássá, így a szakma jövőjét és vonzását évről-évre egyre több példakép erősítheti majd.”
A zsűri az értékelés során további díjak és kitüntetések odaítéléséről is döntött. A szakdolgozói utánpótlás oktatásában és a jövő szakdolgozói generációinak felkészítésében kifejtett kiemelkedő teljesítmények elismerésére a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar tavaly hagyományteremtő jelleggel különdíjat alapított. A területi gyakorlatvezetői különdíjban 2013-ban az intézetben gyakorlatukat töltő ápoló és szociális gondozó tanulók felkészítésében kifejtett erőfeszítései elismeréseként Sőregi Krisztina, a Nógrád megyei Margit Kórház Pásztó Krónikus és Rehabilitációs Osztályának főnővér-helyettese részesült.
A kiemelkedően sok és értékes csoportos felterjesztés bírálatát követően a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara egy Kamarai szakmai különdíj odaítéléséről is döntött, melyet a budapesti Egyesített Szent István és Szent László Kórház – Rendelőintézet Gyermekhaematológiai és Őssejt-transzplantációs Osztály szakdolgozói munkaközösségének, a hosszú évek óta e területen tanúsított helytállásuk és rendkívüli szakmai teljesítményük elismeréseként adott.
A 2013-as szakdolgozói pályázaton – a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan - a kórházak, klinikák és rendelőintézetek ápolási- és orvosszakmai vezetői, valamint az alapellátási szakterületen tevékenykedő orvosok jelölhettek. A nagyközönség a felterjesztett csoportok értékelésébe a 21 napos betegelégedettségi felmérés során kapcsolódhatott be.
Az Astellas-díj – Az év egészségügyi szakdolgozója 2013 pályázaton összesen
53 szakdolgozó került a díjjal elismertek közé. A díjak ünnepélyes átadására
2013. július 5-én, 14:00 órai kezdettel a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar épületében kerül sor.
♦A 2013-as Astellas-díj – Az év egészségügyi szakdolgozója pályázat elismertjei♦
1. ASTELLAS-DÍJASOK
EGYÉNI ALAPELLÁTÁS
- Név:Kincséné Bak Erika
- Beosztás: bv. főtörzszászlós, vezető ápoló, megbízott osztályvezető
- Munkahely: Fiatalkorúak Büntetés-végrehajtási Intézete
- Jelölő vezető:Dr. Harsányi Kornélia bv. orvos alezredes, BVOP egészségügyi főosztályvezető
A jelölőtől kapott szakmai méltatás:
„Kincséné Bak Erika – amellett, hogy példás családanya – hosszú évek óta a büntetés-végrehajtás egészségügyi szolgálatának megbízható, aktív, ambiciózus munkatársa. Az egészségügyi ellátás egyik nagyon speciális és különösen nehéz területén, a fogvatartott, szabadságvesztés büntetésüket töltő fiatalkorú és felnőtt bűnelkövetők egészségtudatos magatartásra nevelése, egészségének megőrzése, helyreállítása érdekében dolgozik.
Erika személyesen közreműködik mind a bv. intézet dolgozóinak, mind a fogvatartott személyeknek alap- és foglalkozás-egészségügyi ellátásában, emellett szervezi, irányítja a szakápoló személyzet 24 órás tevékenységét. Az elmúlt évben az Egészségügyi Osztály megbízott osztályvezetőjeként is helyt állt, miközben új szakápolók betanítását végezte, de a napi feladatellátásban is rendre közre kellett működnie.
Az általa irányított egészségügyi szolgálat különleges feladata a HIV pozitív fogvatartottak ellátása, gondozásuk szervezése, lebonyolítása, a gondozást végző infektológus szakorvossal történő konzultációk megszervezése, a különleges terápiák, ápolási feladatok koordinálása. Erika külön szívén viseli a fiatalkorúak és a HIV pozitívok mentálhigiénés gondozásának biztosítását.
Diplomás ápolóként szakdolgozatát is a HIV fertőzöttek ellátásáról írta.
A napi munka, a vezetési-irányítási, szervezési feladatok mellett az elmúlt évben széles körben megszervezte az intézetben az önként jelentkezők számára a vérrel és testnedvekkel terjedő fertőzések megelőzéséről szóló felvilágosító programot, a kapcsolódó HIV-HBV-HCV szűrővizsgálatokat, majd a kiszűrt, terápiás programba illeszthető betegek szakvizsgálatait, meggyőzte őket a gyógyítás szükségességéről, nyomon követte rendszeres gyógyszerelésüket, ellenőrző vizsgálataikat.
Tevékenyen részt vállalt az egészségügyi ellátásokat támogató új informatikai szoftver fejlesztésében, a tesztelésben.
Összefoglalva: Erika fáradhatatlanul, humánusan gyógyít-ápol, de fegyelmezetten és fegyelmet tartva irányít, szorosan vett feladatain jóval felülteljesítve.” (Dr. Harsányi Kornélia főosztályvezető)
Bemutatkozás, szakmai hitvallás:
A büntetés-végrehajtási egészségügy régen is, ma is, ugyanolyan komoly szakmai kihívást jelentett/jelent nekem, a benne dolgozónak, mint ha a civil egészségügy területén dolgoznék. Fontos az empátia, a közvetlen kommunikáció, a beteg bizalmának elnyerése és természetesen a szakmai tudás is. A személyi állomány tagjai fokozott és állandó stresszel járó környezetben dolgoznak, ezért az évente szükséges szűrővizsgálatok szervezése, irányítása, ellenőrzése nagyon fontos a kollégák egészségmegőrzése, egészségtudatossága érdekében.
A szövődmények megelőzése szempontjából fontos a szűrővizsgálatok eredményeinek pontos dokumentálása, a kezelést igénylő elváltozások nyomon követése, az ezzel járó feladatok szervezése- irányítása is a feladatom.
A fogvatartotti státusz a magyar népességen belül egy, a fogvatartás ideje alatti hátrányos helyzetet is jelent egészségügyi szempontból. Őket nem illeti meg a szabad orvosválasztás joga, csupán a megfelelő egészségügyi ellátáshoz való jog. Ezért feladatomnak tekintem ennek a megfelelő egészségügyi ellátásnak a biztosítását. Tudom, hogy ez a civil emberek számára sokszor nem csak felháborodást, de haragot is kiváltó téma, azonban ha ők maguk vagy hozzátartozójuk kerül be akár dolgozóként, akár fogvatartottként rendszerünkbe, már centrális kérdéssé válik számukra, hogy az ellátás megfelelő színvonalú legyen.
Egészségügyi dolgozóként úgy gondolom, a beteg ember mindegy, hol szorul ellátásra - legyen bárki: kollégám, fogvatartott, a szomszéd néni, vagy a saját gyerekem -, a legfontosabb a bizalom, amit a betegtől kapunk, és a megnyugvás és biztonság, amit a segítségünkkel, jelenlétünkkel nyújthatunk. Az ellátás alapja az a szubjektívum kell, hogy legyen, amit a beteg közvetít felénk, ugyanakkor az egészségügyi dolgozónak mindig objektívnek kell maradnia a beteg korrekt ellátása érdekében. Vezetőként a kollégáimmal való folyamatos kommunikációt és az együttműködést tartom legfontosabbnak. Fontos számomra a csapatmunka nem csak saját beosztottjaim, hanem társosztályok, társszervek vonatkozásában is. Hiszem, hogy a “Sok kis ember sok kis helyen, miközben sok kis dolgot megtesz, megváltoztathatja a világ arcát.” keleti közmondás érvényes a mi munkánkra is. Fiatalkorú fogvatartottakkal is foglalkozunk, nagyon fontos náluk, hogy tőlünk milyen hatások érik őket. A megfelelő pszichés vezetés, a segítségnyújtás példaértékű lehet, és pozitív változásokat indíthat el a személyiségükben. Az intézetben tavalyi évben kiemelt hangsúlyt kapott hepatitis és HIV szűrővizsgálatok kapcsán a felvilágosítás, mely komoly jelentőségű lehet ebben a korosztályban. Ha megértetjük velük a megelőzés fontosságát, és elérjük, hogy magukévá tegyék a megelőzés lehetőségeit, akkor egy mentálisan és fizikálisan is egészségesebb generációt adhatunk vissza a társadalomnak. Ezért dolgozom ebben a testületben, mert hiszem, hogy van és lesz is tennivalóm a velem dolgozó és a nálunk elhelyezett emberek egészségének érdekében. Hiszem, hogy a tevékenységünkkel mi is hozzátehetünk egy kis darabot ahhoz a munkához, mely a jövő nemzedékének egészségét hivatott szolgálni.
---------------------------------------- * * * -------------------------------------------
EGYÉNI JÁRÓBETEG-ELLÁTÁS
- Név:Könyvesné Sarkadi Margit
- Beosztás:intézetvezető szakasszisztens
- Munkahely:PTE KK Nukleáris Medicina Intézet
- Jelölő vezető:Prof. Dr. Zámbó Katalin intézetvezető egyetemi tanár
A jelölőtől kapott szakmai méltatás:
"Könyvesné Sarkadi Margittal 1980 óta, azaz 33 éve dolgozom együtt. Ekkor még fiatal izotóp-laboratóriumi asszisztensként fő feladata a betegellátás volt, amit már akkor magas színvonalon, nagy empátiával és odafigyeléssel végzett. 1994-ben – az akkor induló – első pécsi privát diagnosztikai munkahely, a Pécsi Diagnosztikai Központ nukleáris medicina részlegének vezető szakasszisztense lett. Munkáját egy akkor új képalkotó modalitás, a SPECT (single photon emission computer tomograph) készülék mellett végezte, a módszer elsajátításában országos tapasztalat is kevés volt, így folyamatosan, önállóan képezte magát a magas színvonalú munkavégzéshez. 1996-tól – a nukleáris medicina részleg megszűnésével és a SPECT készülék egyetemi tulajdonba kerülésével - ismét a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Nukleáris Medicina Intézetének (NMI) dolgozója lett, ahol a mai napig dolgozik.
Eközben folyamatosan tanult, a következő képzésekben vett részt:
- 1979 – 1981. Egészségügyi Szakiskola, Pécs - laboratóriumi asszisztens
- 1981 – 1982. Egészségügyi Szakiskola, Pécs - izotóp-laboratóriumi asszisztens
- 1992 – 1993. Egészségügyi Szakdolgozók Központi Továbbképző Intézete, Budapest - másodfokú radiofarmakológiai szakasszisztens
- 2003 – 2007. Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar, Diagnosztikai Képalkotó Szak - diagnosztikai képalkotó –Egészségügyi Főiskolai Oklevél (BSc)
- 2006 – 2008. Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar, Egészségügyi Menedzser Szak - egészségügyi menedzser
- 2008. május Wesley János Lelkészképző Főiskola és a Betegjogi, Ellátottjogi és Gyermekjogi Közalapítvány, Budapest – Jogvédelmi ismeretek tanfolyam, betegjogi képviselői képzettség
- 2007-ben került a PTE NMI-be az ország első hibrid SPECT/CT készüléke, amely mellett operátorként kezdett dolgozni, erre diagnosztikai képalkotó végzettsége egyértelműen alkalmassá tette. Jelentős szerepe volt és van az új készülék működtetésében, a multimodalitású vizsgálatok feldolgozásában, értékelésre történő előkészítésében. Ezt a munkát mind a mai napig kiemelkedően magas színvonalon végzi.
A NMI-ben számos funkciója van. A szakdolgozók vezetője, valamennyi adminisztratív problémájukkal, munkahelyi irányításukkal, szervezésükkel, továbbképzésükkel rendszeresen foglalkozik. Sugárvédelmi felelős, amely az egyik legfontosabb funkció egy izotópokkal foglalkozó munkahelyen. Környezetvédelmi és adatvédelmi felelős, jelentős része volt a minőségirányítási rendszer kialakításában, az NMI auditálásában.
Emellett még számtalan egyéb tevékenységet is végez. 1993-tól a Hevesy György Magyar Orvostudományi Nukleáris Társaság tagja, kongresszusain rendszeresen részt vesz előadásokkal, poszterekkel. Rendszeresen szervezi a MONT szakdolgozói továbbképzéseit.
2004-től a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Képalkotó Diagnosztikai Tagozatának Baranya megyei tagozatvezetője, 2012. márciustól a MESZK Baranya megyei területi szervezet általános alelnöke. 2005-től a MRAE tagja, kongresszusain több előadást tartott. Több szakmai folyóiratban jelent meg publikációja.
Betegekkel való kapcsolata kiváló, vizsgálataikat körültekintően szervezi és végzi. A betegelégedettségi felméréseknél sok dicséretet kapunk a betegekkel szembeni humánus bánásmód miatt, ezt nagyrészt neki köszönhetjük. Mindig figyelembe veszi a betegek problémáit, igyekszik azokat megoldani és a betegek intézeti tartózkodását megkönnyíteni. Különös odafigyeléssel bánik a vizsgálatra érkező gyermekekkel, akik legtöbbször onkológiai problémákkal küzdenek, így fokozott empátiával kell velük és szüleikkel foglalkozni. A legnehezebb esetek szervezését magára vállalja, türelemmel és gondoskodással foglalkozik velük. Mindezek alapján Könyvesné Sarkadi Margitot a szakdolgozói járóbetegellátás kategóriában Astellas díjra javasolom." (Prof. Dr. Zámbó Katalin intézetvezető egyetemi tanár)
Bemutatkozás, szakmai hitvallás:
36 éve dolgozom az egészségügyben. Jelenlegi munkahelyemen, a Pécsi Tudományegyetemen igen hosszú ideje a klinikumban, a járóbeteg-szakellátás egy speciális, a nukleáris medicina területén dolgozom. Egészségügyi főiskolai éveim, és ezt megelőzően egyéb tanulmányaim során átfogó, magas szintű elméleti, munkavégzésem során széleskörű gyakorlati ismeretek birtokába jutottam. Mindig célom volt a betegek maximális kiszolgálása, és velük szemben a megértő, együtt érző, segítőkész, valamint empatikus viselkedés. Számomra mindig a „beteg” a legfontosabb.
Úgy is, mint diplomás egészségügyi dolgozó, és úgy is, mint intézetvezető asszisztens mindig a beteg emberek érdekeit helyezem előtérbe, és ezt várom el a kollégáimtól.
A megszerzett tudásommal és tapasztalataimmal az orvosok munkáját igyekszem segíteni, elsősorban a betegek gyógyulása érdekében.
---------------------------------------- * * * -------------------------------------------
EGYÉNI FEKVŐBETEG-ELLÁTÁS
- Név: Bencés Ilona
- Beosztás: intézetvezető főnővér
- Munkahely: Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika
- Jelölő vezető: Prof. Dr. Kárpáti Sarolta tanszékvezető egyetemi tanár
A jelölőtől kapott szakmai méltatás:
„Bencés Ilona 1993 óta szolgálja az egészségügyet. A Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikáján (Bőrklinika) dolgozott nővérként, osztályvezető főnővérként, 3 éve az intézet főnővére. Munkája igen sokrétű, a Klinikán naponta több mint 250 járóbeteg fordul meg, 62 ágy működik és évente 1600 orvostanhallgatót oktatunk 3 nyelven.
A Semmelweis Egyetem Bőrklinikája 2012 júniusa óta III. progresszivitási szinten 1,5 millió lakos helyett 4,5 millió lakost lát el, Magyarország lakosságának csaknem felét.
2010-ben egy Európai Norvég pályázat keretében megújult a két nagy fekvőbeteg osztályunk és az ambulanciák nagy része, 10 új ambuláns rendelő nyílt meg. Ez idő alatt a Klinika teljes kapacitásával működött, mind a fekvő-, mind a járóbeteg-forgalmat tekintve, ami emberfeletti teljesítmény volt. A betegellátás megszervezésében, koordinálásában Bencés Ilona főnővér precizitására, kitartására nagy szükség volt. Odaadó munkája sokat segített az átalakítás gyors és szakszerű lebonyolításában. Fő feladata a betegellátás zavartalan működtetése mellett a járó- és a fekvőbeteg-forgalom irányítása volt.
Bencés Ilona főnővér nemcsak a munkájában, de személyiségében is sokszínű, munkatársai bármikor, bármiben számíthatnak rá. Meggyőződése, hogy a szakdolgozók felé irányuló megfelelő kommunikációval jelentősen növelhető az ápolói, asszisztensi munka színvonala és minősége és nem utolsó sorban a dolgozók elégedettsége. A mai nehéz egészségügyi helyzetben csak a jó közösségi szellem, csapatépítés és az összetartás tudja az alacsony béreket valamennyire kompenzálni. Csak 2012-ben kirándulás, evezőstúra, karaoke-verseny, játékos vetélkedők szervezése a munkatársak összekovácsolását segítette.
Bencés Ilona sokat tett a hazai bőrgyógyászati szakasszisztens és szakápoló képzésért. Vezetése alatt megszervezésre került Klinikánkon egy úgynevezett e-learning bőrgyógyászati nővér és asszisztens-továbbképző tanfolyam, mely nem csak a fővárosi, de a vidéki bőrgondozók nővérei és asszisztensei számára is nagy segítséget nyújt majd a betegellátás területén. A továbbképző tanfolyam 2012-ben került megrendezésre, a Klinikán tartott záróvizsgával végződött és – akkreditált tanfolyam révén – a nővéreknek, asszisztenseknek értékes pontokat jelentett. Összesen 110-en tettek sikeres vizsgát a tanfolyam keretein belül.
2011-ben hiánypótló szakirodalomként kidolgozásra került a Klinikán egy bőrgyógyászati és venerológiai asszisztensi jegyzet, melynek ismertetésében, országos terjesztésében Bencés főnővér nagy segítséget nyújtott. Segített a betegek részére a betegtájékoztató ismertetők kidolgozásában. A Magyar Dermatológiai Társulat (MDT) által évenként megrendezésre kerülő Nagygyűlésen kiváló eredményeket ért el, valamint az MDT nővérszekciójának működésében, a nővérek és asszisztensek előadásainak elkészítésében, revíziójában is támogatást nyújt. Igyekszik mindig hangsúlyt fektetni a csapatkohézió erősítésére, ezért minden évben rendez dolgozói napot (csapatépítő játékokkal, feladatokkal, karaokéval), melyet a klinikai Mikulás- és karácsonyi ünnepségek rendezése és lebonyolítása követ.
A főnővér és munkatársaim által kialakított emberséges és szívélyes légkör igen fontos az egészségügy mai helyzetében, a Klinikákra nehezedő egyre nagyobb nyomás, teherbírás tekintetében.
A Bőrklinikán mindig rend és tisztaság uralkodik, mely szintén a főnővér és az alá tartozó takarító egység megszervezésének érdeme.
Bencés főnővér irányítja a Klinikán 2012-től indult két betegedukációs és tanácsadó program előkészítését, lebonyolítását.
- 1. Psoriasis: Angoltudása – a tanácsadó nővérrel együtt – írországi tanulmányúthoz és nemzetközi tapasztalatok gyűjtéséhez segítette.
- 2. Az European Oncology Nursing Association 2012. évi prágai ülésén, perorális citosztatikus kezelés témában, a Bőrklinika színeiben egy onkológus szakasszisztensünkkel másodmagával képviselte hazánkat és vállalta a program hazai előkészítését és bőrgyógyászati oktatását.
Bencés Ilona főnővér munkájának elismeréseként a Bőrklinikai kibővített Klinikai Tanácsának 100%-os támogatásával felterjesztem „Az év egészségügyi szakdolgozója” díjra.” (Prof. Dr. Kárpáti Sarolta tanszékvezető egyetemi tanár)
Bemutatkozás, szakmai hitvallás:
Miért választottam ezt a hivatást? Nem tudom pontosan megmondani. Sokat töprengtem már ezen és rendre arra a következtetésre jutok, hogy ez így van jól. Hiszen soha nem volt számomra kérdés, mi legyek, ha egyszer nagy leszek? Szóba sem került más lehetőség a pályaválasztásomkor és ma sem tennék másképp.
Mondhatnék néhány közhelyszerű indokot, de ezt nem teszem. Azonban amikor a jelenlegi munkakörömbe kerültem, komolyan át kellett gondolnom a céljaimat és azokat a dolgokat, amelyekkel hasznára lehetek másoknak az új pozícióban is. Nehéz volt betölteni azt a hiányt, ami abból adódott, hogy a hivatás legalapvetőbb eleme „szűnik” meg számomra, nem ápolhatok többé beteget.
Igyekszem lojális vezető lenni, még ha ezért sokszor nagy árat fizetek is. Hiszek abban, hogy csakis rajtunk múlik, milyen légkör alakul ki körülöttünk és nagyon kis befektetéssel, számos dolgot el lehet érni ennek javítására. Sajnos azt tapasztalom, hogy a legtöbb ember semmit nem hajlandó tenni annak érdekében, hogy változtasson a rossz szokásokon/gyakorlaton. Ugyanakkor fennhangon kritizálja az adott struktúrát, a kollégáit és a főnökeit. Mindez természetesen nagymértékben hátráltatja a munkát, megnehezíti a mindennapokat. Ha ezen a területen sikerül változást elérni, akkor megérte a fáradozás és el lehet kezdeni építkezni is!
---------------------------------------- * * * -------------------------------------------
CSOPORTOS JÁRÓBETEG-ELLÁTÁS
A díjazott csoport: Művese Osztály
Intézmény: Uzsoki Utcai Kórház
Jelölő(k): Dr. Deák György orvosigazgató-helyettes és Horváthné Zsedényi Mária ápolási igazgató
A csoport vezetői: Dr. Deák György osztályvezető főorvos és Vakli Hajnalka osztályvezető ápoló
A csoport tagjai:
- Bodicsi Beáta okleveles ápoló
- Borsos Erzsébet nefrológiai szakápoló
- Ruttkai István OKJ ápoló
- Horváth Zoltán technikus
- Kémenes Zoltán OKJ ápoló
- Kovács Edit OKJ ápoló
- Szabóné Nagy Erika nefrológiai szakápoló
- Tihanyi Teréz nefrológiai szakápoló
- Vajda Ferenc technikus
- Vakli Hajnalka nefrológiai szakápoló
- Némethné Cs. Margit nefrológiai szakápoló
A jelölőktől kapott szakmai méltatás:
"2012 során a dialízis-ellátás kapacitásbővítésének következtében jelentősen nőtt a beteglétszám, bevezetésre került az intenzív osztályon az ágy melletti, mobil dialízis, így a betegellátás terhei számottevően növekedtek. A fokozott terhelés olyan szakmai kihívást jelentett a csoport számára, mely ambícióikat, lelkesedésüket felkeltette, és belső igényből fakadó magas szakmai színvonalú és betegcentrikus szemléletű csapatmunkát eredményezett.
A krónikus veseelégtelenségük miatt hemodialízis kezelésre szoruló betegek testi kínjaikon kívül - krónikus betegségükből adódóan és gyakran a kezeléstől való megszabadulás reményének híján - depresszióval, alvászavarral, szociális problémákkal (magányosság, hozzátartozó italozása, lakásproblémák), súlyos pénzügyi gondokkal (alacsony jövedelem, munkanélküliség, magas gyógyszer-, rezsiköltség) is küzdenek. Az ápolók hónapokon, éveken, akár évtizedeken keresztül is hetente 3 alkalommal találkoznak a betegekkel, és ez a gyakori és intenzív kapcsolat óhatatlanul bevonja őket betegeik mindennapi problémáiba. A csoport tagjai nagyon fontos feladatuknak tartják, hogy segítőkész, elfogadó és támogató környezetet biztosítsanak betegeink számára, konkrét segítséget nyújtsanak pszichoszociális problémáik kezelésében, krízishelyzetekben érzelmi segítséget nyújtsanak, és elősegítsék anyagi gondjaik megoldását segélyek, támogatások ügyintézésének vállalásával, hogy javíthassák a betegek életminőségét.
Ennek érdekében dolgozóink több szociális és rehabilitációs továbbképzésen is részt vettek, így nem csak a szorosan vett nephrologiai ellátáshoz szükséges szakmai végzettséggel rendelkeznek, hanem szociális munkás, geriátriai szakápoló, mentálhigiénés munkatárs szakképesítésük is van. Ezen szakismeretek birtokában, szoros munkaköri kötelezettségükön túl, altruizmustól vezérelve 2012 során sok beteg kapott konkrét segítséget közgyógyellátási igazolvány igénylés (5 beteg), méltányossági nyugdíjemelés igénylés (6 fő), egyszeri szociális segély igénylés (3 beteg), személyi igazolvány igénylés (1 fő), rokkantsági ellátás igénylés (3 fő), szociális étkeztetés intézése, temetési segély (1 fő), hozzátartozó számára ápolási díj igénylése (2 fő) tekintetében.
A rendszeresen ide járó betegeket nemcsak szakmai szemmel nézik, hanem szinte családtagnak tekintik, ismerik mindennapi gondjaikat, elbeszélgetnek velük a kezelések alatt. Munkájukat a holisztikus szemlélet jellemzi. Minden hozzájuk forduló beteget személyre szabottan is segítenek, hogy betegségüket elfogadva minőségi életet élhessenek. Különös tekintettel figyelnek az aktívan dolgozó betegeinkre, és támogatják őket abban, hogy munkahelyüket tartósan megőrizhessék, pl. a dialízis kezelések beosztásának rugalmas kezelésével.
Az osztály szakápolói végzik a peritoneálisan dializált betegek betanítását is, hogy szakmailag helyesen, otthonukban, szövődménymentesen tudják végezni önállóan a dialízis oldatok cseréjét a hasüregben. Az országban, és talán a világon is a legidősebb peritoneálisan dializált beteget, a 97 éves V.L. bácsit is dolgozóink oktatták, lehetővé téve, hogy még ebben a korban is aktív és örömteli életet élhessen, és a telkén metszhesse a gyümölcsfáit. Arra is volt példa, hogy ha a beteg önállóan nem tudja végezni az oldatcserét (pl. féloldali bénulás következtében), akkor a beteg házastársát tanították meg a kezelés végzésére.
Az osztály technikusai a gépek meghibásodását, egyéb technikai problémákat azonnal elhárítják, így biztosítván a dialízis kezelés folyamatosságát, szükség esetén akár munkaidőn túl is bent maradnak, és ünnepnapokon is behívhatók. Oroszlánrészük volt az intenzív osztályon az ágy melletti dialízis kezelés technikai feltételeinek megteremtésében is.
Dolgozóink szorosan együttműködnek a Zuglói Vesebetegek Egyesületével is, mely közhasznú civil szervezet, valamint kapcsolatot tartanak a területi szociális ellátó hálózattal.
Büszkék vagyunk az Uzsoki Kórház Művese Osztályának ápolóira! Büszkék a szakmai felkészültségükre, a kiégés elleni harcukra, az elkötelezettségükre, az elhivatottságukra, a kitartásukra, a tűzön-vízen át megtartott emberségükre!" (Dr. Deák György orvosigazgató-helyettes és Horváthné Zsedényi Mária ápolási igazgató)
---------------------------------------- * * * -------------------------------------------
CSOPORTOS FEKVŐBETEG-ELLÁTÁS
A díjazott csoport: Dietetikai Szolgálat
Intézmény: SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ
Jelölő(k): Dr. Várkonyi Tamás szolgálatot felügyelő egyetemi docens és Dr. Csanádi Lajosné klinikai főnővér
A csoport vezetői: Dr. Várkonyi Tamás egyetemi docens és Benkóné Szenteczki Magdolna vezető dietetikus
A csoport tagjai:
- Bakosné Kopasz Szilvia dietetikus
- Czene-Szilágyi Gabriella dietetikus
- Gyüre Eszter dietetikus
- Hegedűs Anikó dietetikus
- Lada Szilvia dietetikus
- Lehóczki Bettina dietetikus
- Magyaricza Enikő dietetikus
- Martonosi Adrienn dietetikus
- Mihály-Seres Sári dietetikus
- Nagy Edit dietetikus
- Rozman Irén dietetikus
- Tóthné Restár Tünde dietetikus
A vezetőktől kapott szakmai méltatás:
"A fiatal dietetikus kolléganők friss diplomásként kapcsolódtak egy szűkebb, szakmailag tapasztaltabb dietetetikusi munkacsoporthoz. Rövid időn belül egy jól összeszokott, céljaiban azonosult, egymást segítő közösség jött létre, mely fő hivatásának tekinti a betegek dietetikai tanácsokkal való ellátását, az otthoni étrendjük megtartásához szükséges sokirányú segítését. Fontos feladatuknak érzik dolgozni annak érdekében is, hogy a lakosság, különösen a fiatalok körében az egészséges táplálkozás irányelvei mind szélesebb körben érvényesüljenek.
Ezzel a céllal vesznek részt rendszeresen a városban és a környéken rendezett egészségnapokon, egészségfejlesztő programokon, betegegyesületek által szervezett rendezvényeken. Maguk is szerveznek családi napokat krónikus betegségben szenvedők számára. Egy-egy rendezvényen természetesen nem csak a betegségek dietetikája, hanem az egészséges táplálkozás irányelvei, az élelmiszerek fogyaszthatósága és tápanyagtartalmuk szerinti értékelése is szóba kerül.
2012-ben 6 ilyen programban vettek részt, ill. maguk is szervezték.
A hozzájuk fordulók pontosabb, tudatosabb ellátásának érdekében közérthető tájékoztató anyagokat dolgoztak ki, nem csak a betegek számára, hanem egészségfejlesztési, egészségnevelési információk széleskörű propagálása céljából is.
A betegellátás színvonalának javítása érdekében hosszas fejlesztő munkával 2012-ben a dietetikusok szakmai instrukcióit figyelembe véve sikerült a dietetikai dokumentációt elektronikus úton megoldani. Ezzel nem csak gyorsabb és korrektebb ellátás lett biztosítva, de szorosabb lett az orvos-ápoló-dietetikus kapcsolata.
2012-ben négy ellátási területen sikerült jelentős eredményeket elérni. Szervezettebbé vált a veleszületett anyagcserebetegek dietetikai ellátása. Két munkatárs bekapcsolódott a ketogén étrendre szoruló epilepsziás betegek ellátásába, családjuk segítésébe. Kidolgozták a táplálási team működési rendjét, táplálásterápiás algoritmusokat, táplálásterápiás folyamat szabályozását.
Egyik munkatársuk diplomamunkája részeként egy diabeteses betegek oktatására szolgáló programot dolgozott ki, melynek bevezetése és kiterjesztése más betegségcsoportok oktatására is folyamatban van.
2012-ben - a gazdasági helyzet nehézségei okán - több egyeztetés történt a betegélelmezést biztosító szolgáltató és a klinikai központ dietetikusai között, a betegélelmezés minőségének megtartása érdekében. A munkacsoport szakmai felkészültségének nagy szerepe van abban, hogy az élelmezési szolgáltatás színvonala nem romlott lényegesen az előzőekhez viszonyítva.
2012-ben a munkacsoport szinte minden tagja bekapcsolódott az egészségügyi szakdolgozók képzésébe és továbbképzésébe.
Mindezek mellett példásan helytállnak önmaguk szakmai képzésében. Rendszeresen részt vesznek tudományos kongresszusokon, szakmai napokon, valamint ketten MSc képzésben is tanulnak." (Dr. Várkonyi Tamás egyetemi docens és Dr. Csanádi Lajosné klinikai főnővér)
---------------------------------------- * * * -------------------------------------------
CSOPORTOS HELYSZÍNI SÜRGŐSSÉGI ELLÁTÁS
A díjazott csoport: Zalaegerszeg Mentőegység
Intézmény: OMSZ Nyugat-dunántúli Regionális Mentőszervezet
Jelölő(k): Dr. Lórántfy Mária regionális orvos igazgató és Szukics János állomásvezető mentőtiszt
A csoport vezetői: Szukics János állomásvezető mentőtiszt és Fercsák Balázs mentőápoló
A csoport tagjai:
- Gál Zsolt mentőápoló
- Adorján András mentőápoló
- Vágó Balázs mentőápoló
- Balogh Szilárd gépkocsivezető
- Bukta Zoltán gépkocsivezető
- Jámbori Sándor gépkocsivezető
A jelölőktől kapott szakmai méltatás:
"Az Országos Mentőszolgálat Nyugat-dunántúli Regionális Mentőszervezet Zalaegerszegi Mentőállomásán dolgozó munkacsoport tagjai évek, évtizedek óta főállású mentődolgozóként teljesítenek szolgálatot.
Munkájukat hivatásnak tekintik, és ennek megfelelően gyakorolják kiváló szakmaisággal, nap, mint nap bizonyítva az Országos Mentőszolgálat új szlogenjének, „Hivatás az életért” tartalmát.
Az elmúlt évben szabadidejükben is nagy odaadással, fáradságot nem kímélve képviselték és népszerűsítették szakmájukat városuk nagyszabású rendezvényein.
Rendszeresen tartottak mentési és mentéstechnikai eszközbemutatókat. Elsősegélynyújtási ismeretek bővítésében, egészségügyi kérdőívek összeállításával járultak hozzá a lakosság egészségneveléséhez az érdeklődők és a szervezők nagy megelégedésére." (Dr. Lórántfy Mária regionális orvos igazgató)
A csoport saját bemutatkozása:
"Az Astellas-díjra jelölt Bajtársak 2012-ben több színvonalas és nagy érdeklődésre számot tartó rendezvényen képviselték a mentőszolgálatot és méltó módon közvetítették a mentésügy alapértékeit. Legjelentősebb esemény, amelyen részt vettek, az „Egerszeg Fesztivál” egyhetes programsorozata, amely az ország 10 legszínvonalasabb fesztiváljai közé nőtte ki magát. Évek óta önként, nagy lelkesedéssel, ellenszolgáltatás nélkül, szabadidejükben végzik a programok szervezését és koordinálását a társszervekkel. Színvonalas mentési bemutatót tartottak, amely nagy sikert aratva jelentős mértékben javította a lakosság és a mentőszolgálat közti, valamint a társszervekkel történő jó kapcsolat kialakítását.
A kéklámpás felvonulás és az egyhetes ingyenes elsősegély-nyújtási ismereteket népszerűsítő programjuk szintén eredményes és sikeres volt.
Az elmúlt évben is – a korábbiakhoz hasonlóan – hagyományosan képviselték mentőállomásukat a Megyei Pályaválasztási Kiállításon, ahol nagy sikert aratva ismertették meg a leendő pályaválasztókkal hivatásukat, kedvet teremtve az utánpótlás számára. Rendszeresen részt vesznek a zalaegerszegi és a környékbeli iskolák által szervezett egészségügyi és közlekedésbiztonsági napokon, amelyen nemcsak elméleti, hanem gyakorlati bemutatókat is tartanak.
Ugyancsak aktív részesei a különböző elsősegélynyújtási versenyek szervezésének és lebonyolításának, valamint a versenyzők arra történő felkészítésének.
2012-ben kezdődött nagy vállalkozásuk, amelyben a mentők múltjának, történetének emléket állítva régi mentőjármű és mentéstechnikai eszközök felkutatásába és felújításába fogtak és végzik ezt töretlen lelkesedéssel napjainkban is.
Nem utolsó sorban nem csak ezen rendezvényeken, de szolgálati idejükben is mindig áldozatos, lelkiismeretes, a szakmai elvárásoknak maximálisan megfelelő, a beteg, elesett emberek legnagyobb megelégedését kiváltó munkát végeznek, amely által a Zalaegerszegi Mentőállomás és az Országos Mentőszolgálat jó hírnevét öregbítik." (Szukics János állomásvezető mentőtiszt)
---------------------------------------- * * * -------------------------------------------
2. EGYETEMI TERÜLETI GYAKORLATVEZETŐI KÜLÖNDÍJAS
Név:Sőregi Krisztina
Beosztás: ápoló, osztályvezető főnővér-helyettes
Munkahely: Margit Kórház Pásztó, Rehabilitáció II. + Krónikus II. osztály
Jelölő vezető(k): Lukács Józsefné ápolási igazgató
A jelölőtől kapott szakmai méltatás:
Sőregi Krisztina 2000 óta dolgozója kórházunknak. A struktúra-átalakításig a belgyógyászati osztályon dolgozott, azóta pedig az összevont rehabilitáció II. és krónikus II. osztályunkon. Naponta 50 beteg ellátásában tevékenykedik.
Mindemellett főiskolára jár, a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának végzős diplomás ápoló hallgatója, a főiskolára diplomamunkát (szakdolgozatot) készített, igen komoly kutatómunkát végezve. Közben végzi a geriátriai szakápoló szakot is, Európai Uniós pályázat adta lehetőség keretében.
Ő a főnővér helyettese is, ami sok szervezőmunkát hárít rá az osztály összetett életében.
Mivel az egyik endoszkópos szakasszisztensünk GYED-en van, így a gasztroenterológiai szakrendelésen is helyettesít, kolonoszkópiáknál és gasztroszkópiáknál segédkezik. Itt a betegek különösen
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 22. 09:59, péntek | PR
Többen látják az egyetlen járható útnak a lakásbérlést a fiatalok számára
még mindig sokan vannak azonban, akik szerint pénzkidobás ingatlant kivenni